Weedshop 696x86

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Modré nebo růžové hvězdičky v babiččině zahrádce. Pamatujete? V regálech s bylinkami ho nenajdete, možná proto, že se špatně uchovává čerstvý a ještě hůř suší, nebo proto, že dnes není tak známý a populární jako třeba máta. Ale byly doby, kdy to bylo docela jinak…

Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých, je tedy příbuzný třeba s plicníkem nebo kostivalem lékařským. Je to poměrně mohutná, až 80 cm vysoká rostlina, která je celá porostlá drobnými chloupky. Dlouhý kůlový kořen sahá hluboko pod zem.

Podlouhle oválné listy intenzivně voní po okurkách. Možná proto říkají brutnáku v některých zemích „okurková bylina“. Hvězdičkovitě rozevřené, blankytně modré květy se objevují od května až do podzimu. Podle nich se brutnák v anglicky hovořících zemích nazývá „starflower“.

Brutnák pochází ze západního Středomoří a severozápadní Afriky, kde ve středověku vládli Arabové, kteří už v té době znali jeho léčivé účinky a vážili si ho. Slavný arabský lékař jménem Ibn Síná (neboli Avicenna, žil v letech 980–1037, jeho kniha Kánon medicíny byla důležitým lékařským spisem na evropských univerzitách až do konce 18. století) o brutnáku prohlásil, že přináší radost a úlevu srdci.

Spolu s Araby tedy brutnák připutoval do Španělska, kde dostal své současné latinské jméno. Slovo Borago je odvozené z latinsko-španělského slova borra, které znamená ježatý, drsný vous. Ze Španělska pronikl do dalších oblastí Evropy. Od 12. století je i v našich zemích pěstován jako léčivá a kořenící bylinka.

Brutnák roste dobře na každé zahrádce nebo i v květináči, nejlépe v kyprých a minerálně bohatých půdách. Semena se do volné půdy mělce vysévají začátkem dubna. Sběr semínek je náročný, protože rostlina se vysemeňuje vždy v noci, ale pokud necháte některé rostliny dozrát, udržuje se na místě samovýsevem.

Na jídlo trháme mladé listy a poté květy. Listy, které obsahují velké množství vitaminu C, se nejčastěji používají čerstvé, připravují se z nich pomazánky, omáčky, bylinková másla, mohou se přidávat do salátů, zelených smoothie a také do nakládaných okurek.

Jednoduchý salát připravíme z posekaných listů, salátové okurky a jogurtové zálivky s přídavkem citronu a soli. K dochucení se nejlépe hodí kopr a česnek nebo cibulka. Ve Španělsku se listy upravují na způsob špenátu, kdy se s česnekem dusí na másle. V italské Ligurii tvoří častou náplň raviol.

Dekorativní květy se obzvlášť vyjímají jako ozdoba moučníků nebo různých salátů. Naše babička je nakládala do cukru a my je jedli místo bonbónů.

Velký význam měl dříve brutnák v lékařství. Léčivou drogou je celá kvetoucí nať, která obsahuje křemík, draslík, vápník, cholin (zlepšuje paměť), allantoin (regeneruje buňky) a mnoho dalších látek. Používala se k posílení srdce, nervového systému, na dýchací obtíže a na různá kožní onemocnění. Vnitřně v nálevu působí jako diuretikum, pročišťuje krev a snižuje dráždivost, projevující se ekzémy a vyrážkami. Pozitivně působí při „návalech horka“, horečnatých stavech, revmatických bolestech, ženských potížích, neurastenii a při zánětu ledvin. Podporuje činnost nadledvinek, čímž pomáhá při fyzickém i emocionálním stresu.

Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou podle některých studií ve větších dávkách působit toxicky na játra až do té míry, že vyvolají jejich rakovinu. Proto se užívání brutnáku vnitřně v dnešní době příliš nedoporučuje.

Tomuto riziku se můžeme vyhnout zevním použitím ve formě mastí, obkladů a koupelí. Takto brutnák působí jako antiflogistikum (protizánětlivě a protirevmaticky) a emoliens (látka zklidňující a hydratující pokožku).

Další možností je využití oleje ze semen brutnáku, ze kterého se díky moderním technologiím škodlivé alkaloidy odstraňují. Tento olej je nejbohatším zdrojem vzácné gama-linolenové kyseliny (GLA, patří do skupiny esenciálních omega 6 mastných kyselin), které obsahuje až 28 %. Dále obsahuje 35 % omega 6 a 20 % omega 9 mastných kyselin.  

Stejně jako ostatní oleje bohaté na omega 6 a 9 mastné kyseliny pomáhá brutnákový olej zlepšovat imunitu a funkci cév, snižovat cholesterol a působí protizánětlivě. Navíc velmi dobře pomáhá léčit atopický ekzém, lupenku a další kožní choroby.

I kdybyste brutnák nechtěli využívat k léčitelským účelům, určitě si ho nezapomeňte vysadit do své zahrádky. Modro-růžové hvězdičky jeho květů budou po celé léto a podzim lákat včelky i pohledy všech lidí, kteří mají rádi nevtíravou, prostou krásu.

brutnak
Květy brutnáku lékařského (modrý a fialový)
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.