Cesta nejmenšího odporu

Drazí přátelé, všichni asi víme, že naši politiku už 27 let ovládají 4 druhy lidí – blbci (typ Škromach), hajzlíci (typ Kalousek), blbí hajzlíci (typ Ondráček) a bonusová kategorie Andrej Babiš. Tápali jsme jedině v otázce, jestli jsou ti naši syčáci stejně vylízaní jako politici v jiných zemích, nebo jestli jsou horší. Od teď už můžeme klidně spát – tato otázka je nyní oficiálně, objektivně zodpovězena.

Zase se mi potvrdilo, že naše země má tři základní, fundamentální problémy, které kdybychom spravili, tak žijeme v ráji: 1. zastaralou infrastrukturu, 2. zastaralé školství, 3. úplně pitomou, nelidskou „user experience“ (uživatelskou zkušenost) s úřady.

Podívejte se třeba na to Airbnb, na které si teď tak strašně stěžuje Praha. (Mimochodem, došlo jí to jen asi 2 roky po dalších turistických metropolích, ale to je u nás normální zpoždění – myšlenek i staveb.) Petr Boros sepsal skvělý postřeh: kdyby to bylo jen trošku pohodlné, tak by majitelé bytů klidně nějaké poplatky platili. Ale ono to pohodlné není.

Vzpomínáte, jak jsme si v 90. letech všichni kopírovali software? Kradli jsme jako straky, ano, tak je to. Ale když pak přišel Apple a další platformy, tak jsme najednou začali za aplikace platit – protože to bylo šíleně jednoduché a taky proto, že nás těch 99 centů nezabilo. Dnes už je zase normální platit za software a čím dál tím víc lidí platí zase i za muziku – protože je to menší opruz než ji stahovat zdarma. Protože lidi jdou vždycky cestou nejmenšího odporu – princip, který naše státní správa absolutně nechápe.

Petr zjistil, že kdybyste chtěli Airbnb byt v Praze provozovat správně, tak musíte na úřad. Na úřadě po vás budou chtít kolaudační rozhodnutí o ubytovacím zařízení. Takže budete muset běžet na stavební úřad a nechat si byt znovu zkolaudovat. Už tímhle krokem ztrácí úřad 90 procent zájemců, to vám garantuju. Dále musíte všechny cizince ze zemí mimo EU do tří dnů nahlásit policii, což je mimochodem taky opatření jak stehno. Jednak spousta turistů už je do těch 3 dnů pryč, jednak nebezpečí dnes přichází spíš od lidí, co v EU žijou úplně legálně.

No ale dobrá. Jak se cizinec ohlašuje? Petr: „V teorii se to dá udělat elektronicky. Podáte si registraci, policie ji během 30 dní vyhodnotí a získáte nějaký identifikační symbol ubytovatele. Potom si můžete stáhnout ze stránek policie excel plný maker a vyplnit to v něm. Excel vygeneruje nějaký soubor v nějakém obskurním formátu a ten někam nahrajete. Tedy pokud to funguje, mně ta makra v oficiálním Microsoft Excelu (pro Mac) nefungujou, takže jsem nahraný já a ne soubor, a musím u každého cizince mimo EU na policii. (Mimochodem věděli jste, že emailová podatelna policie má úřední hodiny?)”

Vidíte tu šaškárnu? Jestli Praha chce, aby měla o Airbnb přehled a aby jí platili, tak na to jde úplně špatně. Mimochodem ty poplatky jsou naprosto snesitelné – je to snad 15 Kč za hlavu a zároveň 5 korun za lůžko na den. To by lidi platili. Ale muselo by to být jednoduché – třeba na kartu jako App Store.

A tohle je princip, který naši politici absolutně, ale absolutně nechápou. U nás je furt myšlenka, že Češi jsou velcí kradáci, tak jim ten život musíme udělat strašně těžký, musíme je sevřít do svěrací kazajky úřadu, aby se nějak zkrotili. Ale je to přesně naopak, vy blbí politici. Ano, Češi jsou velcí kradáci a stejně vás vždycky přečůrají, když budou chtít. Proto jim musíte umést širokou pohodlnou cestičku, co cestičku, přímo dálnici, aby vás NECHTĚLI okrást. Pak to bude s Čechy fungovat. Vždy se musí jít cestou maximálního pohodlí pro uživatele. Ale takhle u nás nemyslí skoro nikdo, nejmíň Babiš s jeho super opruzem EET. Myslím, že tohle u nás do hloubky chápe jen Česká pirátská strana. Ale potřebujeme víc.

praha strechy

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.