Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa)

Ibišek súdánský patří do čeledi slézovitých, stejně jako třeba lípa, baobab nebo okrasné slézy. Těm se také svými růžovými květy nejvíc podobá. Roste hlavně v severní Africe a jižní a jihovýchodní Asii, v severní Austrálii i v Tichomoří. Jeho pravděpodobnou pravlastí je západní Afrika.

Planě roste v subtropických a tropických oblastech s dostatkem srážek a slunečního svitu, na lehčích půdách, také na stanovištích dotčených lidskou činností, na rumištích a skládkách. Ve velkém se pěstuje hlavně v Číně, Thajsku, Indii, severní Africe a také v Mexiku.

Ibišek je převážně jednoletá, méně často vytrvalá zdřevnatělá rostlina, vysoká 100–200 cm. Lodyha má tmavě červenou barvu, je lysá nebo řídce chlupatá, listy jsou řapíkaté, spodní vejčité, vrchní tří- až pětilaločné, na okraji pilovité. Květy jsou osově souměrné, velké, růžové. Rostou jednotlivě nebo po dvou v paždí listů. Kvetou krátce a hned po odkvětu opadávají. Plodem je tobolka pukající dvěma chlopněmi, která obsahuje ledvinovitá semínka.

To, co se (většinou) využívá, není květ, ale zdužnatělý květní kalich. Ten je v době květu zhruba 2 cm dlouhý, poté se zvětšuje, je baňatý, dužnatý, červený, bez výrazného aroma. Tento kalich příjemné kyselé chuti se může jíst syrový nebo vařený, u nás se dá koupit také kandovaný. Za syrova se přidává do salátů, díky vysokému obsahu kyseliny citronové a pektinu je vhodný na výrobu želatiny, džemů a rosolů. Může se přidávat do omáček, k nakládané zelenině (pickles) nebo do různých koláčů a sladkých jídel. V moderním potravinářství se užívá k barvení potravin.

Nejoblíbenější a nejčastější využití kalichů je na horký nálev červené barvy neboli ovocný čaj (přečtěte si někdy složení vašeho oblíbeného ovocného čaje – pokud je nakyslý a červený, je velmi pravděpodobné, že v něm ibišek najdete). Na Blízkém východě se tomuto nápoji říká „karkadé“ a pod tímto názvem je nabízený i v některých tuzemských čajovnách. Může se pít teplý i ledový, slazený i neslazený. Je velmi osvěžující, ale pozor: také poměrně dost močopudný.

Nápoj z ibiškových kalichů nebo z ibiškového sirupu je oblíbený také v Karibiku. V Trinidadu a Tobagu ho kolem Vánoc ochucují kořením podobně jako punč, na Jamaice do něj přidávají rum, v severní Africe mátu, v Nigérii ananasovou šťávu (tento nápoj se nazývá „zobo“).

Jedlé jsou i mladé listy a stonky, opět je možné je konzumovat syrové i vařené. Ze syrových listů se dělá salát, z vařených něco na způsob špenátu. Stejně jako kalichy chutnají lehce kysele. Nejvíc ibiškových listů zkonzumují Senegalci (jako součást jídla s názvem „thieboudienne“, což je ryba s rýží), Songhálci (k ochucení jehněčího), Barmánci (jako hlavní ingredienci chin baung kyaw curry) a Indové (jako součást kořeněného čatní nebo různých luštěninových a zeleninových jídel).

Potenciálně jedlý je i kořen, ale je velmi vláknitý. Pražená a mletá semínka se někdy používají jako náhražka kávy a údajně mají afrodiziakální vlastnosti. Ze semen lze lisovat olej, který je bohatý na esenciální mastné kyseliny, vitamin E a minerály. Využívá se v kosmetice, kde se cení jeho blahodárné působení na pleť a na vlasy.

Kalichy ibišku obsahují také celou řadu účinných látek: flavonoidy (gosypetin a hibiscin), polysacharidy s 50% podílem uronových kyselin, quercetin, kaempferol, apigenidin, pelargonidin, cyanin, cyanidin, teraxeryl acetát, cyklopeptidové alkaloidy, ß-sitosterol vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), vitamin C, karoten a až 30 % organických kyselin (např. kyselinu šťavelovou, citronovou, vinnou, jablečnou a ibiškovou).

Jako léčivo využívali ibišek už staří Egypťané. Údajně se vkládal i do výbavy v hrobkách, aby byl po ruce i v posmrtném životě. Velmi dlouhou tradici má i v jižní a východní Asii a v Africe. Řadu pozitivních účinků potvrzují i současné vědecké studie, ze kterých vyplývá, že se může podílet na snižování hladiny glukózy, „špatného“ cholesterolu a triglyceridů a naopak zvyšování HDL cholesterolu a snižování krevního tlaku.

Tyto účinky ještě podporuje jeho schopnost rozpouštět tukovápenné usazeniny v cévách, je tedy výborným antisklerotikem. Rozpouští i ledvinové kameny. V trávicím ústrojí a močových cestách chrání sliznice, působí protizánětlivě, antibioticky a desinfekčně, ve vyšších dávkách i protiparaziticky. Pomáhá proti zácpě, má spasmolytické působení na břišní a děložní svalstvo (zmírňuje křeče a koliky, zvláště při ledvinových a žlučníkových kamenech).

Flavonoid hibiscin má silný ochranný účinek na kapilární strukturu (pomáhají zpevňovat stěnu cév), chrání buňky (zvláště pleti a vaziv), pomáhá při regeneračním procesu, podporuje činnost mnoha enzymů a působí jako antioxidant. Ibišek také podporuje funkci žlučníku a je excelentním antipyretikem – snižuje horečku. Protože nejsou známé žádné vedlejší účinky, může se podávat i malým dětem a těhotným a kojícím ženám.

Jako léčivo využívali ibišek už staří Egypťané

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.