seedbank -30%

Bydlení v souladu s přírodou

Úvod

Zpátky na stromy nebo do jeskyní? To dnes už (snad mimo pár podivínů) nikdo nechce. Přesto se počet lidí, kteří touží bydlet v souladu s přírodou, rok od roku zvyšuje. Už dávno nejde o bláznivé nadšence, ochotné ke všemožným kompromisům. Vždyť i přírodní dům může splňovat nejpřísnější technické normy a zajišťovat plný komfort.

Dům z přírodních materiálů může při dodržení správných postupů bez problémů dosáhnout i na pasivní standard – tedy být domem s minimálními úniky tepla (správněji bych měla říct, že jeho roční spotřeba tepla na m2 vytápěné plochy je menší než 15 kWh, ale to je dáno právě těmi minimálními úniky). Často používané slaměno-hliněné kostrukce jsou na tento typ stavby dokonce vhodnější než klasické cihly nebo tvárnice, protože jejich akumulační složka (hliněná „omítka“) zabírá pouze tenkou vrstvu a většina tloušťky zdi patří izolaci – slámě. Zdi domů z cihel nebo pórobetonových tvárnic by při potřebné vrstvě izolace zabíraly zbytečně velké místo a takový dům by byl cenově neefektivní.

To ale většinou ví jen lidé, kteří se o přírodní nebo ekologické bydlení alespoň trošku zajímají. U velké části veřejnosti stále vítězí různé hluboko zakořeněné předsudky a ne zcela pravdivé domněnky. Nejčastější otázkou lidí, kteří se o přírodním stavitelství dozvídají poprvé, je: Jde to vůbec postavit legálně? A další velké divení vždy přijde při setkání s domy ze slámy a hlíny: Nerozmočí se to? Nesežerou to myši? Je v tom vůbec teplo?

První otázka, která napadá mě, je ale úplně jiná. Proč? Proč přírodní materiály? V čem jsou lepší, pokud jsou? A co to vůbec znamená „přírodní“, nebo dokonce „ekologický“?

V tomto seriálu, jehož úvodní článek právě čtete, bych s vámi chtěla všechny tyto otázky projít a hledat na ně odpovědi. Pro ty z vás, kteří třeba už o přírodním domě uvažují, i pro ty, kdo o tomto tématu dnes slyší úplně poprvé. Pravdivě a bez příkras.

Projdeme společně postup různých ekologických staveb a povíme si, jaké materiály se na ně nejčastěji používají. Zaměříme se přitom na domy ze slámy a hlíny, protože právě s těmi mám největší zkušenost – už čtyři roky pomáhám na těchto stavbách s nanášením hliněných omítek. V poslední době se často setkávám i s rekonstrukcí starých staveb z nepálených cihel, o těch se také určitě zmíním. Neochudím vás ani o další zajímavé materiály, jako je dřevo a celulóza, korek, len, ovčí vlna, rákos, juta nebo třeba konopí. A nezapomenu ani na domy z recyklovaných materiálů.

Podíváme se na to, jak a z čeho stavěli svá obydlí naši předkové a čím se jejich postupy liší od těch, které se používají dnes. Povíme si, jaké jsou současné zákony a jestli se jimi dá řídit, nebo jestli si každý musí ten svůj vysněný přírodní dům nějak vykličkovat v mezerách mezi nimi. Prozradím, jak a čím se v přírodních domech topí a jak (a jestli) lze vůbec takový dům účinně zaizolovat.

Nezastavím se ale jen u hrubé stavby. Specifické bývají i povrchové materiály (hliněné omítky, voděodolné štuky, obklady ze dřeva nebo kamene), dekorativní prvky a vybavení. Na dřevěné prvky (podlahy, rámy oken, nábytek) se používají opět většině lidí asi neznámé, ekologické nátěry. Taková přírodní koupelna nebo kuchyň může být úplně jiná než ty, na jaké jste nejspíš zvyklí. A co teprve toaleta, která není splachovací, ale kompostovací?

Nemusíte se bát, nezahltím vás nesrozumitelnými technickými pojmy. Mým cílem je přiblížit svět přírodního stavění a bydlení všem, kteří se o to zajímají. A pokud se rozhodnou takový domek jednou postavit, aby aspoň trošku věděli, jak to bude vypadat, pokud vše bude probíhat tak, jak má. V praxi se bohužel občas setkáváme s nadšenci, kteří se do stavby pustili sami, nebo i povolali samozvané odborníky, a potom byli velmi nepříjemně rozčarovaní výsledkem. Případně tím, že se výsledek vůbec nedostavil.

Nechci se ale zaměřovat pouze na to, jak se takový dům staví a čím ho lze vybavit. Co nakonec zajímá každého nejvíc, je to, jak se v něm bydlí. Jaké je v něm teplo, jak se v něm dýchá a nebo třeba i to, jak snadno nebo těžce se přírodní povrchy uklízejí. Proto se podíváme na některé už postavené domy a zeptáme se jejich obyvatel, jak jsou v nich spokojení. Nebo jestli by svůj sen nejraději nevyměnili za první klasický cihlovo-betonový domek, který by potkali.

Pokud vás tématika domů z přírodních materiálů oslovila, můžete se těšit na další článek v příštím čísle časopisu.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.