Divoká tráva: existuje i dnes volně rostoucí konopí?

Lidstvo zná a využívá konopí po tisíce let. Během této doby byla tato rostlina častokrát vytržena ze svého původního prostředí, zasazena, šlechtěna a pěstována v lidmi vybraných, upravených a uměle udržovaných podmínkách. Po veškerém snažení o vytvoření nových, silnějších, aromatičtějších a chutnějších odrůd s prapodivnými názvy, jako je třeba Purple Dog Shit či Alien OG, se nabízí otázka, zda ještě existuje něco jako divoké konopí.

Neustálé křížení různých odrůd, které vede ke vzniku nových druhů s vyšším obsahem účinných látek (nejčastěji THC či CBD), nedává lidem ve většině civilizovaného světa velkou šanci nalézt původní lokální odrůdy konopí. Navzdory desítkám let křížení a šlechtění ale ve světě stále existují místa, kde rostou původní, divoké rostliny.

Na výpravě za divočinou

Glenn Panik, autor knihy Jak si doma vypěstovat konopí: Návod na indoor pěstování léčivého konopí (česky nevyšla), vytvořil průvodce hledáním divokých odrůd. Tvrdí přitom, že volně se vyskytující druhy je možné nalézt prakticky kdekoli od nížin po úbočí velehor. Například odrůda Hindu Kush byla pojmenována po pohoří, v jehož okolí se její předci původně vyskytovali.

Chystáte-li se na výpravu za divokým konopím, buďte připraveni hledat rostliny všech velikostí s listy různých tvarů, neboť každý jedinec je utvářen prostředím, v němž se vyskytuje. Konopí přežije i v poměrně špatných podmínkách s málo výživnou půdou a nedostatkem vláhy. Většina původních odrůd se vyskytuje v suchých, neúrodných oblastech. Pěšinky v odlehlejších částech měst, opuštěná staveniště a další pozůstatky lidské činnosti v krajině, které nabízejí dostatek slunečního světla, jsou pro divoce rostoucí konopí ideálními stanovišti, jen zřídka je naopak nalezneme ve vlhčích místech s úrodnou půdou. Své pátrání tedy začněte v sušších oblastech.

Rostliny vyskytující se v blízkosti míst poznamenaných lidskou činnosti obvykle nemají velká, hustá květenství. Křížením se silnějšími šlechtěnými odrůdami nicméně získáme odolnější jedince schopné prospívat v původním, méně úrodném prostředí. Mějte vždy úctu k rostlinám, na které v přírodě narazíte – chcete-li si je odnést domů, rozhoďte do okolí pár jejich semen, aby konopí v dané lokalitě zůstalo zachováno.

Pokud vás navíc odrůda zaujme, můžete se na stejné místo vrátit a najít její potomky v širokém okolí. Křížení kultivovaných rostlin s těmi divokými může dát vzniknout novým zajímavým odrůdám. Vždy však mějte na paměti, že držení rostlin a výrobků z nich může být a ve většině zemí je omezeno zákonem. V případě, že konopí a THC není ve vaší zemi legální, bude možná rozumnější své pátrání odložit.

Původní konopí z celého světa

I dnes existují divoce rostoucí odrůdy, které se přizpůsobily místním podmínkám a daří se jim v mnoha klimatických oblastech. Jednou z nich je Lamb’s Bread, která se přirozeně vyskytuje na Jamajce.

Některé odrůdy byly pojmenovány podle svých specifických účinků, většinou však jejich název odráží lokalitu, kde se vyskytují. Podobně například označení jako Hindu Kush nebo Durban Poison odkazují k místu, odkud rostliny pocházejí a kde se jim přirozeně daří. Můžeme je sice koupit i ve výdejnách a coffee shopech po celém světě, v takovém případě se ale jedná o jedince vypěstované mimo původní habitat a tedy více šlechtěné – což má samozřejmě svá pozitiva, ale i negativa.

Divoké konopí roste bez zásahu člověka, nešlechtěné, nezalévané a nehnojené a daří se mu prakticky po celém světě od Severní a Jižní Ameriky přes Evropu až po jihovýchodní Asii. Nejvzácnější původní odrůdy mají často ve svém názvu přívlastek ‚zlatý‘, tedy gold. Tak například Malawi Gold pochází z afrického státu Malawi, zatímco Columbian Gold je doma v Kolumbii.

Pátrání po vzácných odrůdách může být časově i finančně velmi náročné a je proto často lepší ho přenechat profesionálům. Například semenná banka Green House Seeds financovala expedice do obou zemí, aby pro své pěstitele získala vzácná semena. Výpravy vybavené terénními čtyřkolkami se za pomoci místní průvodců vydávají do divočiny a hledají pro nás skryté „zlaté“ poklady.

Fotografie: Lukáš Krása

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.