Druhy hydroponického pěstování: NFT

Hydroponická metoda NFT (Nutrient Film Technique) je o něco málo složitější než DWC, o kterém jsem psal v posledním čísle ROOTS. Je tomu tak hned z několika důvodů, ovšem rychlost, jakou mohou rostliny v tomto systému růst, je opravdu něco! Jak ale takový systém vlastně funguje?

Hydroponická metoda NFT (Nutrient Film Technique) je o něco málo složitější než DWC, o kterém jsem psal v posledním čísle ROOTS. Je tomu tak hned z několika důvodů, ovšem rychlost, jakou mohou rostliny v tomto systému růst, je opravdu něco! Jak ale takový systém vlastně funguje?

Zkratka NFT by se do češtiny dala interpretovat jako „technika tenké vrstvy živin“, a to proto, že jsou kořeny rostliny neustále v kontaktu s proudící vodou, která teče jednotně, ve stejném množství a neustále.

Svůj název tato technika nese z jistého důvodu: rostliny rostou, dá se říci, napůl v živném roztoku a napůl ve vzduchu, protože kořenový systém je většinou vyšší než hladina vody, která proudí uvnitř.

Jedná se o recirkulační systém, jenž se skládá z nádrže, plochy pro kořeny a vrchního krytu, který zamezí průchodu světla ke kořenovému systému. Nedílnou součástí je také vodní čerpadlo, které žene vodu z nádrže, skrz trubku nebo pěstební plochu pokrytou kořeny, zpět do nádrže.

Existují 2 hlavní systémové principy tohoto pěstování, přičemž jeden bývá často zaměňován s pěstováním aeroponickým. Kdybych to mohl vyjádřit svými slovy, bylo by to „pěstování na ploše“ a pěstování „v kanálech“.

Kanál pro někoho může být zavádějící slovo, ovšem nejde o jiný princip, než na kterém vodovodní kanály opravdu pracují, jen s tím rozdílem, že průtok vody, intenzitu a vrstvu určujeme sami. Jde vlastně jen o přenos vody stejným směrem, který je lemován kruhovými okraji.

Kanálové NFT systémy mají většinou podobu PVC trubek (nejlépe z potravinářského plastu) a jejich vlastníci jsou spíše kutilové nebo velkoprůmysloví zahradníci.

Hlavní rozdíl mezi kulatým a čtyřhranným provedením vidím následující: čtyřhran představuje rovnoměrnější proudění vody než trubka s kruhovým průměrem, kde je jedna část kořenového systému hlouběji ve vodě než ta druhá. V každém případě pro použití v trubkových NFT systémech je opět možné použití principu „Flow“ – tedy větší sklon a rychlejší proudění vody, ovšem na tuto techniku je potřeba rostliny připravit již od raného počátku, aby kořeny odolaly tlaku vody.

Ať už si zvolíte trubku, čtyřhran, nebo vanu, je důležité mít na paměti, že je potřeba vytvořit sklon desky, na které budou rostliny stát. Ten nesmí být ani moc velký (rostliny by nemusely mít dostatečnou vláhu), ani malý (aby se na ploše netvořily kaluže). Obvykle stačí přepad tak 2–5 cm k zajištění rovnoměrného proudění vody.

Rostliny mohou být zasazeny do rockwoolové kostky nebo do hydroponického košíčku, vyplněného inertním médiem (rockwool, mapito, keramzit, fytocell). Perlit pro výplň hydroponických košíčků zásadně nedoporučuji – jeho malé kousky dokáží docela precizně ucpat čerpadlo a v NFT systému (stejně jako u DRIP nebo Aero) je to více než nežádoucí.

Tyto kostky nebo vyplněné hydroponické květináče jsou položeny na vrstvu netkané textilie, která zajišťuje rovnoměrnou vláhu po celé ploše, na které rostou kořeny, které touto textilií prorůstají, takže textilie tak tvoří jakousi základnu, aby se rostliny nevyvracely.

Rostliny je nejlépe pokládat na pěstební plochu jako na šachovnici, docílíte tak většího prostoru pro kořeny i rostliny samotné. V každém případě je třeba myslet také na to, že pokud je trubka či plocha pro kořeny moc dlouhá a je v ní zasazeno více rostlin, může se stát, že rostliny, které jsou blíže odtoku zpět do nádrže, budou menšího vzrůstu, proto raději volte spíše kratší než delší pěstební plochu.

Velice důležité také je zamezit přístupu světla ke kořenům, aby se jejich růst nezastavil, nezačala se tvořit plíseň nebo mech na rockwoolových kostkách.

Pokud všechno tohle zvládnete, můžete se připravit na to, že v těchto systémech rostou rostliny opravdu velice rychle. Pokud máte dostatečně prokořenělé klony ve větších RW kostkách (7,5×7,5 nebo 10×10 cm), obvykle stačí mít rostliny na růstové periodě 3–5 dní a hned poté přepnout rostliny na květ.

Vzhledem k charakteru, jakým systém funguje, doporučuji jeho použití pouze v případě, že pěstujete z klonů. Je tomu tak z důvodu, že kořenový systém rostlin se začne proplétat a není možné rostliny přesouvat. V případě, že byste měli mezi rostlinami hermafroditní nebo samčí rostlinu, kterou byste ze systému vytrhli, začne kořenový systém vytažené rostliny uhnívat a plíseň se s největší pravděpodobností rozšíří i mezi zdravé rostliny.

Pokud byste si chtěli takový systém zakoupit, jedná se o systémy Aeroflo (čtyřhranný systém, který je často zaměňován s aeroponií) nebo Gro-Tank (plošný NFT systém), případně větší variantu Multi-duck pro více rostlin. Cena těchto systémů není zrovna malá, ale vhledem k úspoře času se jedná o velice dobrou investici.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.