Jak přežít přecenění svých schopností při konzumaci potravin s konopím

Konopí není bez rizika, jakkoli tomu někteří uživatelé ochotně věří. Největší nebezpečí přitom nepředstavuje kouření, ale konopné pochutiny, a to především v rukou nováčků. Zatímco účinky jointu nastupují do pár minut, při konzumaci dobrot ochucených touto bylinkou se efekt dostavuje se zpožděním a je těžko předvídatelný.

Téměř čtyři roky po otevření prvního zcela legálního konopného trhu v americkém Coloradu statistiky ukazují, že počet takovýchto vážných incidentů je naštěstí velmi nízký. Konzumace nadměrného množství THC není smrtelná a v naprosté většině případů se velmi podobá tomu, co zažila známá novinářka deníku New York Times Maureen Dowdová, když v hotelovém pokoji v Denveru snědla celou čokoládovou tyčinku s obsahem psychoaktivního THC. „Osm hodin jsem ležela sbalená do klubíčka v posteli, měla halucinace a nedokázala si ani natočit sklenici vody. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsem umřela a zatím mi to ještě nikdo neřekl,“ popsala svůj zážitek.

Pocit bezmoci

Pocit totálního zoufalství a neštěstí není přehnaný ani způsobený přecitlivělostí jedince a dobře vysvětluje, proč stále více lidí vyhledává po užití konopných potravin lékařskou pomoc. Nejrůznější sladké i slané pochutiny jsou dnes dostupnější než kdy dříve a lidé ve státech, kde je to legální, už nemají strach svěřit se s problémy odborníkům bez obav z legálních důsledků svého jednání.

Taková návštěva lékaře není žádná legrace, především když je postiženým dítě nebo domácí mazlíček. Dobrou zprávou je, že naprostá většina případů nekončí dlouhodobými, neřkuli trvalými následky. Lékaři nejčastěji poradí doprovodu pacienta, aby na něj dohlédl, než se mu uleví, a odešlou ho i s postiženým do bezpečí domova.

Většina států, kde je rekreační užívání konopí legální, nařizuje výrobcům, aby se jejich potraviny daly snadno rozdělit do menších dávek, například v podobě čtverečků na čokoládě, dílků tyčinky nebo jednotlivých gumových medvídků. Účel je jasný – umožnit uživateli zkusit nejdříve co nejnižší dávku THC.

Výrobci tuto snahu podporují a s rostoucím objemem výroby a logicky i zkušeností dokážou účinnou látku ve svých výrobcích přesněji dávkovat. Nespokojení nebo přímo hospitalizovaní zákazníci nepředstavují konec konců zrovna ideální reklamu.

Příliš vysoký podíl THC je jedním z rizik patrných zejména při svépomocné přípravě dobrot. Říká se například, že když pečete zelený perník nebo piškot na plechu, má THC tendenci hromadit se v jeho středu, takže šťastlivec obdařený prostředním dílkem si může, nic zlého netuše, pomoci k silnějšímu zážitku, než původně zamýšlel.

Raději vyčkat

Lidé, kteří konopné pochutiny konzumují pravidelně, se pravděpodobně dříve nebo později setkají s nějakým nepříjemným stavem. Může trvat až dvě hodiny, než se účinek dostaví, a klasickou začátečnickou chybou je proto nedočkavost – v domnění, že se nic neděje, si žádostivý nováček vezme další sušenku, čokoládu nebo medvídka a pak se nestačí divit. Rada pro bezpečné užívání je tedy jasná – začínejte s málem a přidávejte pomalu. Američan Dr. Jordan Tischler, praktický lékař se specializací na konopí, doporučuje jako výchozí dávku 5 mg THC, kterou by si měl uživatel vyzkoušet, než přistoupí ke zvýšení. Některé státy a výrobci považují za standard 10 mg, což by měl být přibližný ekvivalent jednoho piva nebo dvou deci vína. Výše popsaný zážitek novinářky New York Times byl způsoben tyčinkou se 100 mg THC, což je pro začátečníka opravdu „koňská“ dávka. Později se také ukázalo, že postižená si nepřečetla doporučení na obale, ve kterém bylo napsáno, že na začátek se má užít pouze jeden dílek tyčinky.

Nejlepší lék?

Pokud to nepřeženete opravdu, opravdu extrémně, je nejlepším lékem na předávkování… žádný lék. „Zalezte si někam, kde je ticho, kde se cítíte dobře a v bezpečí. Když to půjde, dejte si sprchu. Odpočívejte a buďte s někým, komu věříte a na koho se můžete spolehnout,“ doporučuje Dr. Tischler.

Doktorka Bonni Goldsteinová z  Kalifornie pracuje mimo jiné jako lékařská konzultantka pro Weedmaps, internetový portál pomáhající uživatelům lokalizovat prodejny konopí a informovat je o potenciálních účincích prodávaných odrůd a produktů. „V první řadě se uklidněte. Nemusíte se bát, že najednou zapomenete dýchat, a ne, opravdu nezemřete. Snažte se myslet na něco jiného, pusťte si hudbu nebo televizi a zkuste se z toho vyspat,“ radí lékařka. Dr. Tishler důrazně varuje před užíváním jakýchkoli konvenčních i alternativních léků, i když nás některé internetové stránky přesvědčují o opaku. „CBD podané v průběhu ,předávkování THC‘ nepomůže. Ani žvýkání pepře nepomůže a spíše se vám přitíží. Existují i komerční přípravky, ale jejich účinnost ani bezpečnost nebyly potvrzeny nezávislými testy.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.