Merlík Čilský (Chenopodium quinoa)

Matka zrn Quinoa

Již před 5000 lety staří Inkové sídlící na horských plošinách a v horských údolích uctívali tuto potravinu „matku zrn Quinou“, dodávající sílu nejen válečníkům tehdejší doby, ale také malým dětem. Označení této potraviny „Quinoa“ je v jazyce Inků překládáno jako „matka zrno“ a je to rostlina považována za starou kulturní plodinu pocházející z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile, kde byla následně také domestikována.

S postupnou kolonizací Evropanů však pěstování této rostliny opadalo, přičemž se udrželo jen v odlehlých oblastech Jižní Ameriky a bylo nahrazováno pěstováním běžných obilovin. Po roce 1975 se pěstování plodiny vrací do původních krajin, v současnosti je aktivně pěstována v horských oblastech Jižní Ameriky, tj. v Bolívii, Kolumbii, Ekvádoru, Peru, Chile a největšími producenty současnosti jsou Bolívie s vývozem 25 tisíc tun a Peru s vývozem 33 tisíc tun za rok.

Od roku 1982 se v rámci „zdravé stravy“ rozmohlo první velkoplošné pěstování jak v USA, tak i v Evropě, Velké Británii, Holandsku, Německu i Dánsku. V České republice se s plodinou Merlíkem Čilským můžete setkávat již přes sto let, kdy je pěstován v botanických zahradách jako okrasná rostlina a v posledních letech i jako rostlina pokusná na polích.

Merlík Čilský se díky svým úžasným vlastnostem těší v posledních letech velké oblibě. Existuje ve třech druzích. První a nejběžnější druh této plodiny je bílý, podobající se bílé rýži, má velmi jemnou máslovou příchuť, ale na rozdíl od rýže je mnohem zdravější. Druhý druh Quinoi je barvy červené, má křupavější strukturu a nese s sebou oříškovou příchuť. Poslední druh je černého zbarvení, je nejkřupavější a chuťově nejvýraznější.

Merlík je bylina jednoletá s průměrnou výškou od jednoho do dvou metrů a to v závislosti na klimatu a genotypu. Je druhem velice proměnlivým. Stonky má vzpřímené, rozvětvené anebo nevětvené. Listy má široké, členité a s postupem času své odstíny mění. U mladé byliny se setkáme s listy zelenými, s dozráváním mění svoji barvu na žlutou, červenou až fialovou. Hlavní kořen je zdřevnatělý a roste hluboko do půdy, přičemž postranní kořeny rostou horizontálně a tím tvoří poměrně bohatě rozvětvený systém, který tak napomáhá rostlině odolávat i velkým suchům.

Květy merlíku jsou přisedlé a mohou se vyskytovat jako oboupohlavné, ale také i jako samčí nebo jen samičí a jsou opylovány pomocí větru. Květy shlukované v klubíčkách jsou uspořádány do lat, čímž vytváří hroznovitá květenství. Tyčinky mají krátké nitky s prašníky a čnělka je vybavena dvěma nebo třemi bliznami. P

lodem této byliny je nažka obalena okvětím. Její semena jsou oblá, ze dvou stran zploštělá a dosahují průměrné velikosti 1 až 2,6 mm. Jejich barva je různá. Od černé, hnědé, fialové, červené, oranžové až po žlutou.Toto zbarvení způsobuje pryskyřičný povlak s hořkými saponiny. Tyto saponiny je třeba před samotnou konzumací odstranit a to buď mechanicky (např. obroušením), nebo chemicky (např. máčením) tak, aby semena zůstala bílá. 60 % objemu semene zabírá embryo a následkem je vyšší obsah v porovnání s obilnými zrny. Tato semena si neužívají vegetačního klidu a mohou ihned klíčit, pokud však mají k dispozici ty správné podmínky. Pokud ne, zůstanou v půdě a svoji klíčivost si podrží po dobu dvou až tří let.

Rozmnožování probíhá výhradně pomocí semen a mladé rostliny po svém vyklíčení rostou opravdu pomalu, proto je třeba předcházet zaplevelení, jelikož speciální herbicidy pro tento účel neexistují. Rostliny jsou poměrně často napadány plísněmi, mšicemi a larvami hmyzu. V případě dlouhodobých dešťů jsou nedozrálá zrna zbavena saponinů a tak se stávají skutečnou pochoutkou pro ptactvo.

Merlík Čilský kvete v období května až října a sklízí se v červenci až srpnu. Výhodou rostliny je, že ji lze pěstovat i v prostředí, kde ostatní obiloviny již dostatečně neplodí. Bude vděčná za písčité, hlinité, ale i těžší zeminy s dobrým odvodněním. Semena, která klíčí spolu s mladými rostlinami, vyžadují vláhu a chladno, avšak nesnesou přemokření. Bez újmy rostlina vydrží i mrazíky do -5 °C. Pomalu usychající plodina se sklízí těsně po zahájení dozrávání, jelikož již zralá semena samovolně vypadávají.

V období růstu lze využít čerstvých listů rostliny do různých salátů, ale využívají se především zralá semena. Z mletých semen se vyrábí mouka s vynikajícími vlastnostmi a ve spojení s obilnou nebo kukuřičnou tvoří výborný základ pro pečení chleba či různých sušenek. Celá semena se používají k přípravě kaší, k zahušťování polévek a k výrobě cereálií. V neposlední řadě se z nich připravuje i pálenka nazývaná „chica“.

V současnosti je merlík vysoce oceňován hlavně pro svou nutriční hodnotu, OSN byl klasifikován jako jedna z rostlin s opravdu velkým obsahem bílkovin a NASA jej zařadila do výzkumného programu jako vhodnou plodinu, neboť možné výsledky výzkumu by mohly umožnit podporu a udržitelnost lidského života v průběhu dlouhých vesmírných letů.

Semena jsou opravdu dobrým zdrojem některých vitamínů jako thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, betakarotenu, alfa-tokoferolu a vitamínu C. Dále obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních kyselin, 5 % sacharidů a 4 – 9 % tuků.

Mouka z merlíku neobsahuje lepek a tak je ideální pro nemocné celiakií. Je také bohatá na vlákninu, což našemu zdraví jen prospívá a napomáhá tak pohyblivosti střev, následně urychluje spalování tuků a podporuje vstřebávání výživných látek. Vláknina je opravdu skvělým přítelem nejen žen, a to zvláště těch v pre-menopauzálním věku. Tato rostlina také významně snižuje riziko rakoviny prsu. Vláknina, která je v Quinoe, je nerozpustná, čímž předchází vzniku žlučových kamenů a napomáhá vylučovat toxiny z těla.

Další obsažené rostlinné bílkoviny příznivě ovlivňují růst svalové hmoty a regeneraci poškozených tkání. Podobně, jako například mléko, je merlík plný minerálů a to zvláště vápníku, který posiluje kosti a může zmírnit či předcházet problémům se shrbenými zády v pozdějším věku, a hořčíku, který napomáhá k lepšímu spánku a při bolestech hlavy. Obsažený vápník má vliv i na srážení krve a ovlivňuje funkci svalů či přenos neuronů. Vitamín E, který v rostlině nalezneme, je také výborným antioxidantem, který chrání organismus před volnými radikály a dělá pleť mladší a zářivější. Složky dále působí pozitivně v buněčných membránách, zvyšují plodnost a posilují činnost nervové soustavy. Dodává energii díky komplexním uhlohydrátům, upravuje hladinu cukru v krvi, takže je ideální pro diabetiky a jelikož má Quinoa nízký glykemický index zasytí na opravdu dlouhou dobu.

Tuto plodinu lze opravdu využít mnoha způsoby a jen dokazuje skutečnost, že v jednoduchosti je krása.         

merlik
Merlík rostoucí v Peru v nadmořské výšce 3800 metrů
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.