Na plzeňské základní škole mají bylinkovou zahrádku

806
blank
Zdroj: pixibay.com

Na 15. základní škole v Plzni na Skvrňanech si už čtvrtým rokem pěstují žáci zeleninu. V uplynulém roce navíc přibylo i ovocné zákoutí a bylinková zahrádka. Nic není jen na okrasu, například čerstvé bylinky putují rovnou do školní jídelny.

Práce v zahrádce prý školáky baví. „Děti jsou nadšené, když mohou sledovat, jak ze semínka vyroste nějaká dobrota k snědku. A školní zahrada je pro řadu z nich jedinou příležitostí, kde něco takového mohou zažít,“ říká Alena Lehmannová z občanského sdružení ENVIC, které pomáhá s úpravou zahrady. Návrhy na úpravu zahrady vedle kantorů přinášejí i žáci. Například třeťáci přišli s nápadem, jaké ovoce na zahradě poroste. Páťáci zase vybrali složení bylinkového záhonku. „Děti se při výběru bylinek radily s kuchaři ze školní jídelny, abychom zvolili druhy, které jsou nejvíc potřeba,“ podotýká Zuzana Netušilová, třídní učitelka 5.C. I celkový design bylinkové zahrádky vymyslely děti. Záhonky jsou uspořádány do tvaru slunce, v jehož středu je rozcestník ukazující, kde která bylinka roste.

15. ZŠ aktuálně navštěvuje 1015 dětí a je jedinou plzeňskou školou, která je nositelem mezinárodního titulu Ekoškola. „Respekt k životnímu prostředí promítáme do většiny předmětů a samozřejmě i do vlastního provozu školy“, vysvětluje ředitelka školy Soňa Pavelková a připomíná, že letos se zapojili do programu Ani kapka nazmar a získali od Nadačního fondu Zelený poklad prostředky na instalaci nádob na dešťovou vodu, kterou využijí na zálivku školní zahrady. Díky tomu budou moct vysadit nové rostliny.

canatura-1

Nepřipomíná vám to něco? Výuka pěstitelských prací přece na českých základních školách fungovala řadu let a je škoda, že tento trend nebyl zachován. Kromě znalostí v klasických předmětech, by kantoři u dětí měli rozvíjet i vztah k přírodě. Jak vidíme, na této základní škole se to daří. Tak co, zkusíte to i na vaší „základce“?

blank