Pravda o léčivém konopí – 4. díl

V posledním díle našeho seriálu o léčebném konopí a jsme se věnovali základům jeho využití a přinesli jsme vám i několik málo návodů a postupů na jeho užití. V dnešním pokračování naleznete další postupy zpracování konopí. Nemusíte se ničeho bát, návody jsou srozumitelné a postupy relativně jednoduché.

Pravda o léčivém konopí – Co se z něj dá vyrobit ?

Pro tento výtisk Roots jsme se rozhodli použít další množství návodů pro výrobu užitečných konopných produktů. Konopné máslo je například základem pro výrobu většiny potravin z konopí, konopná mast zase velice účinným léčebným prostředkem při popáleninách, odřeninách nebo vyrážkách. Podobné, i když mnohem slabší, účinky má i konopné mýdlo, jehož použití v kombinaci s mastí můžu osobně doporučit při léčbě atopického ekzému u dětí.

Nejen čtenářky určitě ocení návod na přípravu konopného šamponu. Vlasy budou lesklejší, pružnější a zdravější. Posledním návodem je postup přípravy ústní vody. Nenechte se však mást, protože vzniklý produkt lze použít nejen na afty, ale i na bolavé klouby či nepříjemné akné.

Konopné máslo

Konopné másloJeště než začneme s receptem na konopné máslo, dovolte mi krátké upozornění shrnující účinky THC při užívání konopí jezením. Oproti inhalaci je při snězení konopí v potravině velmi složité odhadnout jeho následující účinky. Když kouříte marihuanu z jointa, dostaví se účinek během několika vteřin, a tak není problém včas zastavit a přestat.

Jenomže při kouření se do těla dostává pouze 10 % THC  obsaženého v konzumovaném materiálu, zbývajících 90 % se rozptýlí do vzduchu. Při jezení se do těla dostane 100 % THC obsaženého materiálu. Jenomže účinek se dostaví až po 45 až 60 minutách od požití. Buďte tedy velmi opatrní. Takzvané „vesmírné koláčky“ totiž mohou u mnoha jedinců vyvolat záchvaty paniky, návaly úzkosti, nebo dokonce halucinace.

Polykání je však jedním z nejzdravějších způsobů, jak konopí užívat. Jedná se o metodu vhodnou pro nekuřáky nebo pro pacienty s potížemi s dýchacím ústrojím. Pokud se rozhodnete užívat konopí tímto způsobem, platí dvě velmi jednoduchá pravidla: Buďte opatrní a nespěchejte! A teď už k receptu samotnému.

K výrobě budete potřebovat 50 gramů konopných palic a listů (v poměru asi 3 ku 1) na 500 g másla.

Návod / recept je v silnější koncentraci, než je obvyklé, při využití pro léčebné účely je to však vhodnější.

Do hrnce vložte máslo a nalijte vodu (přibližně 1 až 2 litry) a přivedeme k varu. Když se voda vaří, přidejte rozdrcené konopí. Na mírném ohni za občasného míchání nechte směs na plotně hřát minimálně 3 hodiny, v lepším případě ještě déle. Do másla se postupně uvolní účinné látky a chuťově nepříjemné látky se vylouhují do vody.

Poté směs přefiltrujte přes plátno do nádoby. Tu poté vložte do lednice. Po ztuhnutí másla odlijte vodu. Máslo můžete skladovat v ledničce či mrazáku. Z takto vyrobeného másla můžete uvařit libovolnou pochutinu (bábovku, koláčky, sušenky a mnoho dalších), kterou lze užívat k léčebným účelům (běžně se takto připravené pochutiny užívají i pro zábavu, což ovšem nedoporučujeme!).

POZOR! Vždy je nutné znát dávku, která už je účinná a neznalé uživatele je třeba jasně upozornit.

Poznámka k máslu: podobným způsobem můžete použít také kakaové máslo z lékárny nebo kokosový tuk na výrobu konopných čípků. Výsledný produkt lze nalít do čípkových forem, které se ale dají sehnat jen v některých lékárnách nebo nechat zatuhnout v obyčejném brčku a pak nakrájet na různě dlouhé válečky, čímž můžete dosáhnout postupného zvyšování dávek.

Čípky se dají použít u onemocnění v oblastech břicha a podbřišku. Patří mezi ně Crohnova choroba (autoimunitní onemocnění tlustého střeva), prostaty nebo vagíny či záněty močového měchýře, nádorová onemocnění v oblasti pohlavních orgánů a to včetně prekancerozy děložního čípku, nádorová onemocnění prostaty, případně i jiné formy rakoviny, kde je nádor v břiše. Díky užívání čípků se účinné látky vstřebávají v blízkosti postižené oblasti.

U másla, stejně jako u masti, je postupů opravdu nepřeberné množství. Liší se pak především v množství použitých přísad.

Konopná mast

Recept Jany Budařové: Poměr vazelíny a rostlinného materiálu se určuje objemově. Na stejný objem bílé vazelíny se přidá stejný objem nedrcených palic a listí (nejlépe je zachovat poměr palic a listí 1 ku 3 či 4). Poměr ovšem hodně záleží na množství rostlinného materiálu, který máte k dispozici. Pokud dispozici rostlinného materiálu přidáte do masti více, bude jednoduše zelenější a silnější.

Vazelínu a rostlinný materiál dejte do hrnce, přičemž není nutné tyto dvě složky rozdělovat, lze je přidat najednou. Rozehřejte a za občasného míchání smažte asi půl hodiny. Poté nechte tuk vychladnout a následně přidejte vodu.

Vodu přidejte podle toho, kolik se jí vejde do hrnce a opět přiveďte k varu. Poté vařte celé odpoledne, případně i celý večer. Pokud vaříte na plotýnce, nechte na ní směs na nejnižší stupeň několik hodin temperovat.

Hrnec poté nechte dostatečně vychladnout tak, Abyste mohli zpod ztuhlé vazelíny slít vodu. Dále nechte materiál v chladu uležet. Můžete vše nechat stát i několik týdnů, ale podle zkušenosti je mast účinná, i bez dlouhého ponechání v klidu.

Nakonec do hrnce nalijte čistou vodu a opětovně nechejte několik hodin vařit. Postup se ztuhnutím a následovným vyléváním vody opakujte ještě minimálně dvakrát. Nicméně můžete tak učinit tolikrát, dokud bude z hrnce proudit špinavá voda. Jakmile bude čistá, je vyčištěná i mast.

Během vaření může být hrnec zakrytý poklicí. Při posledním cyklu je však lepší nechat jej bez pokličky – dosáhnete tak pročištění i od nechtěných pachů (po dokončení smažení vazelína velmi silně zapáchá, tento problém však po postupném vaření a odpařování zmizí).

Když vylijete vodu naposledy, vše znovu prohřejte, proceďte přes síto a přes plátno a rozdělte do připravených kelímků. Při tomto posledním rozehřátí můžete přidat včelí vosk (v poměru cca 1:25).

Konopné mýdlo

Konopné mýdlo je výraz, který může označovat několik různých produktů. Jinými slovy existuje mnoho různých druhů konopných mýdel. Od mýdel pro každodenní použití po speciální zvlhčovače pokožky. A je pro to dobrý důvod. Konopí obsahuje vysoký poměr esenciálních mastných kyselin, což z něj dělá ideálního kandidáta pro výrobu mýdel, prostředků pro mytí pokožky a podobně.

Právě různé možnosti využití konopného mýdla jsou důvodem, proč existuje mnoho různých návodů na jeho přípravu.

Nejprve si ale řekněme, proč je dobrý nápad vyrábět mýdlo z konopného oleje. Olej z konopných semen je pravděpodobně nejlépe chráněné tajemství ve výrobě mýdel. Tento olej lze využít prakticky ve všem od mýdel zpracovávaných za studena po pleťové vody a krémy. Má úžasné vlastnosti, které vaši pokožku podpoří a ta je potom díky tomu úžasně hebká. Tento olej dodá mýdlu vlastnosti, které jej oddělují z davu. Zapomenout nesmíme ani na to, že toto mýdlo je opravdu šetrné k životnímu prostředí.

Následující mýdlo je vhodné pro osoby s citlivou kůží a alergiky. Díky vysokému obsahu vitamínu E je efektivní také jako prevence suché popraskané kůže, lupů, vyrážek a kopřivky.

K výrobě mýdla si připravte 5 kg kakaového másla, 670 g louhu, 670 g ovesné mouky, 25 g drceného konopí a 50 ml konopného oleje.

Nejprve rozehřejte kakaové máslo na 35 ºC a zároveň zahřejte v druhé nádobě louh na stejnou teplotu. Po zahřátí obě suroviny smíchejte a dvě hodiny míchejte. Během míchání přidejte ovesnou mouku, drcené konopí a konopný olej. Jakmile je směs konzistentní, můžete ji nalít do formy a poté vše nechte jeden den odležet. Poté z formy obsah vyjměte a nechte dalších asi 12 hodin schnout. Nakonec si nakrájejte kousky požadované velikosti.

Konopný šampon (zdroj: www.konopijakolek.cz)

K přípravě je zapotřebí hrst konopí (listy a květy v libovolném poměru), 250 ml čisté vody, 60 ml tekutého glycerinového mýdla, 1 čajová lžička základového oleje (v případě suchých vlasů množství zvyšte, v případě mastných vlasů uberte), několik kapek esenciálního oleje a 1 čajová lžička vodky nebo čistého alkoholu. Do směsi můžete přidat i jablečnou šťávu, která obsahuje kyselinu maleinovou. Ta v malých dávkách působí hydratačně. Využít můžete také med, Aloe nebo vejce – přidejte vždy jednu polévkovou lžíci.

Nálev připravíte z konopí tak, že zalijete listy a květy (nejlépe nadrcené) 250 ml čisté vroucí vody a necháte alespoň 15 minut odstát. Poté vše přecedíte. Přidáte mýdlo, základní olej, alkohol a esenciální olej. Vše dobře promíchejte, uzavřete a uložte do lednice. Takto vyrobený šampon vydrží po dobu tří týdnů.

Alkohol, který při výrobě použijete, prodlouží životnost výrobku, ale je možné nahradit jej (v případě suchých vlasů) vitamínem E (lze zakoupit ve formě oleje), nebo olejem z pšeničných klíčků.

Ústní voda podle Bushky

Tuto vodu lze použít nejen na opary, afty, při krvácení z dásní, ale i jako mazání na bolesti kloubů nebo akné.

Potřebovat budete 225 ml čistého potravinářského lihu, 3 gramy nasušených samičích květů konopí, 35 kusů hřebíčku.

Do vymyté uzavíratelné nádoby nadrolíte paličky konopí. V hmoždíři rozdrťte hřebíček. Ten by neměl mít černou barvu, která je znakem stáří přísady a ukazuje malý obsah silice eugenol. Měl by být hnědý se světlejší „čepičkou“. Nadrcený jej přidejte do nádoby a vše zalijte lihem. Nádobu uzavřete, protřepejte a nechte louhovat na tmavém místě. Několikrát za den nádobu protřepejte. Tinktura je použitelná asi po 14 dnech, nejlepší je počkat přibližně měsíc. Poté obsah přelijte přes sítko do čisté lahvičky.

Použití

Ústní voda: Výborně působí na afty, záněty a krvácení dásní i proti začínající paradentóze. Na vypláchnutí používejte 25 – 30 kapek na 1 dl vody, případně lze i namočit vatu na špejli do tinktury a postižená místa namazat.

Doufám, že vám naše návody pomohou a využijete je. Na konec článku ještě pro jistotu zopakuji upozornění z návodu na výrobu konopného másla: Vždy je nutné znát dávku, která už je účinná a neznalé uživatele je třeba jasně upozornit!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.