HOBBYGROW – 2+1

Šachy

Nuda? Ale kdeže! Šachy patří k nejstarším a zároveň nejzajímavějším stolním hrám.
Speciálně pro ně platí heslo „easy to learn, hard to master“, tedy že se je sice snadno naučíte, ale stát se mistrem, to je skutečná výzva. Ano, zas tak jednoduché to není a mistr nebo dokonce šachový velmistr z vás sotva někdy bude, ale to neznamená, že bychom se do víru rošád a braní mimochodem neměli vrhnout.

Najít slušnou šachovou aplikaci není velký problém. Za prvé to není na naprogramování nijak těžká záležitost, za druhé na šachy nikdo nemá licenci, takže podobně jako když zadáte do vyhledávače svého obchodu s aplikacemi pasiáns, solitaire, sudoku nebo poker, vyjede vám opravdu hodně možností. My vsadíme na dvě jistoty, které mají miliony stažení a pár ryze zajímavých.

Začneme s Šachy – Hraj se a uč (na iOS Chess: Play & Learn), aplikací, která přímo evokuje, že vás provede prvními kroky, respektive prvními tahy této královské hry. Přestože v obchodech najdete její počeštěnou verzi a první pohled do menu skutečně dá naději, že se zde mluví naší mateřštinou, perfektně zpracovaná návodová videa jsou bohužel jenom v angličtině. Nicméně ať už budete chtít hrát proti počítači, proti lidem nebo plnit šachové hádanky, tohle je skvělé místo.

Strohá, ale nesmírně propracovaná je aplikace Chess od Mastersoft. Ano, na první pohled je horní navigační lišta hodně programátorská, ale skrývá ohromné možnosti a o preciznosti autorů svědčí i fakt, že ELO (ukazatel výkonnosti ve světě šachu) vám změří až po 10 hrách.

Toto jsou aplikace nesmírně promakané, ale přeci jen mírně suché. Jako nakonec na první pohled i celé šachy. Prvky gamifikace a dalších motivací vnáší do hry Doba Šachová (Chess Age), kterou můžete hrát i na počítači přes Facebook. Podstatné je, že kromě šachovnice a figurek si postupně odemykáte herní svět a díky nápovědám (zelené políčko tahu) můžete i dost dobře odhadovat, co byste tak měli zahrát. Nicméně pozor, nabídka opakovaných tahů a dalších vychytávek je notně chudá, další si musíte dokupovat.

Zynga (Framville) vydala Chess With Friends, tedy jakési sociální šachy, kde budete hrát s kamarády. Vtipnou appkou se prezentuje velmistr Magnus Carlsenn, geniální dítě šachového světa, který si na vlastní náklady vyvinul Play Magnus. Zde hrajete jen proti Magnusovi, což by za normálních okolností bylo smrtelné i pro Mistra České republiky, proto si můžete zvolit, jak bude Magnus starý. Vcelku smutně musíme konstatovat, že nás rozmetl už jako osmiletý. Holt geniální dítě!

Pokud chcete zkusit něco úplně jiného, doporučujeme Really Bad Chess. Ano, figurky táhnout stejně, ano, herní pole má rozměr 8×8, ale tím většina podobností se skutečnými šachy končí. Není výjimkou, že se proti sobě postaví 3 dámy a 5 věží, není vyloučený ani střet s armádou 16 pěšců. Psycho, ale sranda! Rozhodně bychom doporučili spíše lidem, které už klasický šach trochu nudí, zde totiž musíte zahodit veškeré zvyklosti a začít přemýšlet úplně jinak.

K rozhýbání vám slouží Daily board, což je každý den nová pozice, zkušení by si mohli troufnout na obtížné Weekly challenge. Hra je zdarma, tak rozhodně vyzkoušejte, pokud vás bude bavit, můžete si za 89 Kč odemknout celou hru včetně módu 1v1, kdy můžete hrát proti sobě na jednom zařízení. Tušíme, že první pohled na šachovnici by mohl vašeho dědečka pořádně vyplašit, ale otevřené hlavy si tenhle kousek užijí. Autoři vás do nákupu netlačí a na první pohled se může jevit nákup možnosti opakování tahů jako nesmysl, ale u Really Bad Chess se tolikrát plácnete do čela „jejda, tohle jsem měl zahrát jinak“, že brzy pochopíte.

Stejně tak se nám líbil Chesster. Ve středověkém prostředí pomocí šachových rébusů odemykáte další města a co je unikátní, je především propojení šachových figur a jejich pravidel táhnutí a spoj-3 konceptu, který znáte třeba z her jako Candy Crush Saga.

Šachových aplikací jsou spousty. Aplikací, které nějakým způsobem pracují s šachovými pravidly stejně tak. Drtivá většina z nich je však zdarma, tak zkuste, nastavte si šachovnici, zvolte obtížnost a hrajte. Necháme na vás, jestli si později odemknete celou hru (většinou tím zmizí reklamy) nebo budete hrát stále zdarma. Na dlouhé zimní večery ideální. Možností je spousta a hra je to královská!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.