seedbank -30%

Typy osvětlení pro indoor pěstování

V posledním díle seriálu o osvětlení vhodném pro indoor pěstování jsme si pověděli o lineárních zářivkách, jako první a nejlevnější možnosti osvětlení pro naše rostliny. V tomto tématu si téma zářivek trochu více rozebereme a blíže se seznámíme s jejich výkonnější variantou, a to TCL.

TCL zářivky

Označení TCL je druhové označení kompaktní zářivky. Ta se od lineární liší především svou délkou a vyšší výkoností. Stejně, jako je tomu u zářivek lineárních, je k jejímu rozsvícení potřeba armatura – což je, dá se říci, startér pro rozsvícení svítidla.

Pokud se budeme zabývat TCL, které lze nalézt na pultech českých growshopů, je jejich velikost primárně stanovena na 53 cm. Díky této velikosti je tak vhodnější i do menších prostor, kde je ovšem osvit daleko efektivnější než u zářivek lineárních, a to z jednoho prostého důvodu – TCL má vyšší světelný tok (uváděný v lumenech).

Co se barevného spektra týče, je k dostání ve 3 nejběžnějších verzích, a to:
9000 K – vhodných pro řízky a sazenice
6500 K – pro růst
2700 K – pro kvetení

Nejčastěji jsou pěstiteli vyhledávány právě ty pro řízky a sazenice – díky spektru, které zářivka vyzařuje, je možné použití právě v množírnách a rozjezdových místnostech, odkud rostliny většinou putují do místností určených pro další kultivaci. Pod tímto spektrem rostliny koření rychleji a méně se táhnou do výšky než u následujících dvou.

Zářivky se spektrem pro růst 6500 K se nejčastěji využívají pro další růst rostlin, například po přesazení, kde chceme co nejvíce klonů udržet v kelímcích nebo menších květináčcích pro další využití. Tohle spektrum nedrží rostliny tak při zemi jako to pro řízky a pomáhá rostlinám povyrůst. Použití je možné také do malých matkáren, s například jednou až dvěma matkami, z nichž budeme chtít odebírat řízky. Dost se setkávám také s lidmi, kteří tohle osvětlení používají pro růst stálezelených salátů a bylinek ve svých domácích indoor zahrádkách.

Poslední variantou jsou zářivky pro kvetení s teplotou chromatičnosti 2700 K. Ty se nevyužívají moc často, je tomu tak proto, že i když je světelný tok vyšší než u zářivek lineárních, pořád není dostačující na to, aby prosvítil větší a hutnější rostliny, na kterých rostou květy – respektive by osvítil jen jejich vrchní části, v částech spodních by nám ale nic moc nepokvetlo. Pokud jsme ale omezeni prostorem a máme pouze málo vysoké rostliny, které tvarujeme do šířky, například pomocí ohýbacích kolínek, uvazovacích provázků, případně proplétáme do sítě (ScrOG – Screen Of Green), je použití možné v případě, že se zaměříme na vyšší wattáž zářivky – ta v tomto případě znamená také vyšší světelný tok. Pokud bychom se rozhodli TCL osvětlení použít pro výškově malé plodiny, třeba jahody, je použití ideální.

TCL zářivky nejčastěji nalezneme ve wattážích 36 W, 55 W a 75 W – tedy co se nákupu v growshopu týče.

Bývají dostupné samostatně – pro výměnu zářivek během různých fází života rostliny, ale hlavně jako komplet neboli propagátor. Propagátor má v sobě zabudovanou armaturu pro rozsvícení a je také vybaven reflektorem, pro lepší rozptyl světla.

Zářivky v propagátorech jsou v duálním provedení (2 x 36 W, 2 x 55 W, 2 x 75 W).

Součet světelného toku v těchto propagátorech vypadá následovně:
2 x 36 W – 4800 lm
2 x 55 W – 7600 lm
2 x 75 W – 10 080 lm

Bohužel žádný z výrobců neuvádí efektivně osvícený prostor při jejich použití. Samozřejmě vždy záleží hlavně na vzdálenosti světla od vrcholků rostlin. Vzhledem k tomu, že TCL zářivky emitují pouze velice málo tepla, je málo pravděpodobné, že rostliny popálíte, i když budou třeba jen 5 cm nad vrcholky. Čím větší bude vzdálenost od rostlin, tím vyšší (ovšem ne efektivnější) bude také osvitová plocha a naopak.

Nejlepším ukazatelem toho, zda je světlo dost účinné pro vyčleněný prostor, kde chceme pěstovat, jsou především rostliny samotné. Pokud rostlina nemá dostatek světla, tahá se za ním do výšky – proto bývají především rostliny na krajích vyšší než ty ve středu pěstební místnosti nebo pěstebního boxu. S čistým svědomím ale mohu říci, že propagátor o výkonu 2 x 75 W efektivně osvítí plochu minimálně 80 x 60 cm, aniž bychom pozorovali táhnutí rostlin za světlem.

Pokud by vás takové světlo zajímalo, jedním z předních výrobců tohoto osvětlení je značka Mammoth a jejich propagátor T Neon. Cena nejsilnějšího propagátoru se pohybuje na hranici 2300 Kč. Ceny samostatné 75W zářivky pak kolem 230 Kč, menší výkony jsou potom samozřejmě levnější.

Tohle osvětlení mohu doporučit všem menším zahradníkům, matkářům a všem, kterým dělají radost bylinky, pod efektivním, estetickým a ne moc drahým osvětlením. Palec nahoru!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.