Weedshop 696x86

Typy osvětlení pro indoor pěstování

Jedním z aspektů indoor pěstování, tedy pěstování pod umělým osvětlením, je samozřejmě světlo. Světelných zdrojů, které jsou vhodné pro rostliny, je samozřejmě více, proto se vám zde budu snažit přiblížit ty nejpoužívanější, abyste si byli schopni vybrat přesně to, co vám bude sedět na míru – a to jak efektivitou výkonu, tak podle plochy a velikosti rostlin, na které svítíte.

Abyste rozuměli, ne všechny typy osvětlení se hodí pro růst i kvetení zároveň. Jde především o jejich teplotu chromatičnosti (barevné spektrum o různých vlnových délkách, které rostliny vnímají), světelný tok (vyjádřený v jednotkách lumen) a tok fotonů na list nebo živou zelenou plochu (fotosynteticky aktivní záření) – všechny tyto vlastnosti světel pro pěstování rostlin jsme si rozebrali v předchozím článku o kritériích indoor osvětlení. Co se týče typů osvětlení, začneme tedy od těch nejjednodušších a nejdostupnějších, tedy lineárních zářivek.

Lineární zářivky

Všichni je známe – nejčastěji nám svítí na umaštěné nádobí nad dřezem. Pokud někdo z vás měl stejně akční dětství jako já, jsou to také ty světelné trubice, se kterými když prásknete o zem, udělají pěknou ránu.

Abychom tento zdroj světla lépe pochopili, je na místě říct si o něm nějaké bližší informace.

Zářivková trubice je skleněná, vzduchotěsná a plněná směsí rtuti a argonu a je definována jako nízkotlaká rtuťová výbojka. K rozsvícení této výbojky je potřeba armatura (laicky řečeno něco jako startér pro rozsvícení zářivky). Tato zářivka má na obou koncích malé tyčinkovité kontakty, které se našroubují do armatury.

Dle zakončení tyčinkovitých kontaktů na konci trubice a jejich energetické náročnosti je dělíme na typy T5 (tenčí a kratší kontakt), T8 a T5HO (High Output), přičemž nejpoužívanější jsou typy T8.

Lineární zářivky jsou nejčastěji k dostání ve velikostech 60 a 120 cm (ale i jiných velikostech). Některé armatury jsou vyrobeny tak, že je do nich možné umístit více zářivek najednou, a tím zvýšit intenzitu osvětlení. Těmto více-zářivkových svítidlům se říká Propagátory (stejně jako u množících boxů nebo miniskleníčků).

Nejčastěji bývá tato zářivka označena jako TL-D. Za touto zkratkou obvykle bývá charakteristika svítidla, která zahrnuje výkon ve wattech, první písmeno za lomítkem je označení typu svítidla (T5, T8, T5HO) a další barevného spektra (27–2700 K, 65–6500 K atd.). Označení proto bude mít například tvar „Philips Master TL-D 36W/865“.

Pro rostliny se nejčastěji používají zářivky o barevném spektru 6500 K – tedy pro růstovou fázi a fázi kořenění. Tento účel tyto zářivky plní opravdu skvěle a mohu je doporučit do matkáren/množíren na použití pro řízky a sazenice. Díky své malé velikosti je lze použít například do regálů nebo množíren na patra. Další použití, se kterým jsem se setkal, je použití pro pěstování salátů a nekvetoucích rostlin a bylin, kdy byly i zde výsledky velice dobré.

Velikou výhodou je i jejich délka – pokud máte 120 cm dlouhé svítidlo, vejde se vám pod něj také velmi mnoho klonů, potažmo sazenic. Druhou věcí je ovšem šířka osvitu prostoru, na kterém chcete rostliny pěstovat. Tu bych doporučoval nemít širší než 30 cm (tedy na skleníček ve střední velikosti). Samozřejmě čím více budete mít zářivek vedle sebe, tím se také bude zvětšovat světelný tok a rostliny se vám tolik nebudou „hnát“ za světlem – totiž, pokud má rostlina málo světla, táhne se za světlem (zářivkou). Její internodia (mezipatra) tak mají velké rozestupy a celkový zjev rostliny nevypadá moc k světu. I z tohoto důvodu doporučuji držet rostliny pod těmito zářivkami maximálně do 30 cm jejich vzrůstu. Čím má rostlina více listů, tím samozřejmě potřebuje více světelného záření pro to, aby mohla volně probíhat fotosyntéza.

Co bych zásadně nedoporučoval, je ale použití pro kvetení. I v případě, že byste si vybrali zářivku o teplotě chromatičnosti 2700 K (vhodnou pro květ), díky malému světelnému toku vám pod těmito světly nic moc nepokvete a jestli ano, tak opravdu jen velmi málo.

Slyšel jsem také už i o použití, kdy byla tato světla namontována v rozích pěstebního boxu na dosvěcování spodních částí rostlin a údajně to fungovalo skvěle. Každopádně jako samostatné svítidlo pro kvetení určitě ne.

Jejich velikou výhodou je nízká provozní teplota, kdy je možné umístit rostliny těsně pod světlo, aniž by se rostliny spálily. Další nezanedbatelnou výhodou je velice nízká pořizovací cena (komplet armatury a zářivky stojí do 700 Kč).

S „lineárkami“ na startu určitě nic nezkazíte, díru do šrajtofle vám to také nejspíše neudělá, a pokud máte klony nebo pravidelně sázíte semena, mohu vřele doporučit!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.