Vaporizováním bylinek ke zdraví

Vapovat lze nejen konopí

Protože proti kouření existuje mnoho opodstatněných výhrad, mnoho lidí užívá bylinky jen ve formě čajů či výluhů a vůbec je nenapadne, že je mnoho bylin, které mohou pomoci plíce vyčistit, ulevit od depresí a špatné nálady a tak dále.

Je důležité pamatovat na to, že kvalita byliny je pro vaše zdraví zásadní – při výběru toho, co budete vapovat, se pokuste najít materiál, který je přinejmenším certifikovaný jako organický. Nikdo určitě nechce konzumovat pesticidy. Vapování bylin, které byly postříkány pesticidy, může samozřejmě vést k opačnému, než léčivému, účinku.

Všechny zmíněné byliny mají úžasné léčebné účinky samy o sobě, ale v kombinaci jedné s druhou se jejich vlastnosti ještě vylepšují.

Osobně používám vaporizér Plenty (na fotografii) od firmy Storz & Bickel. Je to poměrně jednoduchý stolní vapík s analogovým ovládáním a já jsem s ním víc než spokojený. Přiznám se, že při jeho pořízení hrála velkou roli nízká cena, za kterou se dá pořídit (třeba v Jahodě na www.growshop.cz). S čistým svědomím ho můžu doporučit jak začátečníkům, tak těm, kdo mají s vapováním bohaté zkušenosti.

A teď už k bylinkám.

Levandule

Prvotřídní květinový útok na chuťové smysly. Levandule ulevuje od stresu, napětí a napomáhá kvalitnímu spánku. Vapování levandule působí jako velmi rychlý „vylepšovač nálady“ a může pomoci lidem s depresemi. Působí také antibakteriálně a napomáhá vyčistit tělo. Levandule by se měla vapovat při teplotách od 100 co 125 °C.

Bazalka

Možná je pro vás její zařazení do tohoto článku překvapením, ale i bazalka může při vaporizování pomoci. Zmírňuje nadýmání, žaludeční křeče a další zažívací potíže. Uvolňuje tělo, ulevuje od napětí a napomáhá rychlému usínání. Tuto bylinku vaporizujte nejlépe při 130 °C.

Heřmánek

Jedna z nejvíce sedativních bylinek. Květy jsou prospěšné nejen ve formě čaje, ale také ve vaporizéru. Vapování heřmánku uvolňuje stres, ulevuje od bolesti hlavy, depresí, napětí a nevolnosti. Má navíc podobný blahodárný spánek, jako v čaji. Heřmánek v kombinaci s mátou vám přinese blažený uvolňující zážitek. Doporučená teplota vapování heřmánku je 100 až 150 °C.

Eukalyptus

Povzbuzující závan čerstvého vzduchu pro plíce. Eukalyptus pomáhá v boji proti infekcím v plicích, chřipce, nachlazení a bolesti v krku. Má silné antibakteriální, antibiotické, protiplísňové a antivirotické účinky. Tato úžasná bylina uvolňuje napětí a stres. Eukalyptus je nejlepší vapovat při teplotě 130 °C.

Zelený čaj

Až si budete příště připravovat zelený čaj, namísto jeho ponoření do horké vody vyzkoušejte nacpat rostlinný materiál do vaporizéru. Vapování zeleného čaje ulevuje od střední bolesti, dodá vám energii a napomáhá zlepšit špatné trávení. Listy zeleného čaje vapujte při teplotě 190 °C.

Máta peprná

Vynikající bylina pro vapo-začátečníky. Máta má výbornou chuť a skvěle se hodí pro mixování a překrytí chuti bylin, které chutí zrovna nevynikají. Máta je skvělá při zažívacích potížích, nachlazení a chronických bolestech. Je osvěžující a její terpeny pomáhají při boji s alergiemi, astmatem a nevolností. Stimulační terpeny vám potom pomohou udržet pozornost. Teplota vapování se u máty doporučuje 160 °C.

Rozmarýn

Rozmarýn se již dlouho používá v nemocnicích a kostelech pro vyčištění vzduchu. Má silné antimikrobiální vlastnosti, které napomáhají úlevě při dýchacích obtížích a silném kašli. Rozmarýn také ulevuje od bolesti a je užitečný při migrénách, svalových křečích a bolestech kloubů. Kvůli jeho nestálosti je vhodné vapovat jej při nízkých teplotách kolem 125 °C.

Pelyněk

Extrémně užitečná bylina pro mozek. Vapování pelyňku může zlepšit náladu, paměť, soustředění a pozornost. Může také pomoci v úlevě podrážděného krku, při zažívacích potížích a zánětech. Pelyněk by měl být vapován při teplotě asi 190 °C.

Anýz

Silná bylinka, která silně připomíná lékořici. Anýz je vynikající rostlina napomáhající při úlevě při astmatických záchvatech. Při vapování mohou semena anýzu redukovat nevolnost, křeče a nadýmání. Anýz vapujte při teplotě 150 °C.

Jasmín

Jasmín byl v historii využíván jako afrodisiakum. Květy jasmínu přinášejí při vapování mnoho a mnoho pozitiv. Je skvělý pro zlepšení nálady při napětí i depresích. Navíc skvěle uvolňuje stres. Květy jasmínu jsou nejúčinnější při teplotách 100 až 150 °C.

Tymián

Další bylinka, která pročistí plíce. Tymián může pomoci s infekcemi respiračního systému, jako je chřipka, kašel nebo bronchitida. Jako silný antiseptický prostředek pomáhá také tělu zbavit s parazitů a má blahodárný vliv na celý zažívací trakt. Tymián vapujte při teplotách 100 až 150 °C.

Růže

Možná vás překvapí, že okvětní lístky růží přinášejí při vapování skutečně velké plusy. Používají se pro léčbu potíží s dýcháním, jako je astma nebo bronchitida. Použití růžových okvětních lístků ve voprizéru může být dobré také pro pomoc s vysokým krevním tlakem, pomalou cirkulací krve v těle a stresem. Růže je nejlepší vapovat při teplotách 100 až 125 °C.

Leknín hvězdovitý modrý

Překvapivě potentní rostlina, která obsahuje malé množství psychoaktivního alkaloidu apomorfin, jehož účinkem je velmi slabý pocit blaženosti. Tato bylina je sedativní a proto se hodí pro relaxaci po dlouhém dni v práci. Vapuje se také pro úlevu od napětí, depresí a bolesti. Doporučená teplota vapování je 100 až 120 °C.

Černobýl

O černobýlu lze hovořit doslova jako o „snové bylině“. Navozuje totiž živé a pestrobarevné sny. Celkově napomáhá usínání a relaxaci, takže je vhodný pro osoby trpící nespavostí a neklidem. Jeho užití je vhodné také pro stimulaci zažívacího systému, jako je zácpa. Černobýl vapujte při 150 až 175 °C.

Mučenka

Běžná léčivka mučenka je populární pro zlepšení spánku, léčbu poruch nálady a také jako pomoc při odvykání závislosti na opiátech. Při vapování mučenka uvolňuje napětí, ulevuje od potíží s nervovým vypětím a dokonce pomáhá i při křečích. Doporučená teplota vapování mučenky je 100 až 150 °C.

Šanta kočičí

Překvapuje vás, že je tato bylina dobrá nejen pro kočky? Ve skutečnosti má mnoho zdraví prospěšných vlastností. Na lidi ovšem působí jinak, než na kočky. Lidem nepřináší spoustu energie, ale spíše uvolnění. Nejenže napomáhá usínání, ale také navozuje lehkou euforii, takže budete usínat v dobré náladě. Má také antipyretické účinky, které pomůžou předcházet nachlazení či chřipce. Šanta se vapuje při teplotách okolo 100 až 150 °C.

Hřebíček

Neuvěřitelně léčivá bylina. Hřebíček napomáhá od bolesti a navíc dokáže srovnat rozbouřený žaludek. Je skvělý i při dýchacích obtížích, protože uvolňuje hlen v plicích a napomáhá jeho vyloučení. Jeho použití je tedy přínosné i při bronchitidě. Hřebíček udrží vaši mysl ve střehu a také pomáhá předcházet ztrátě paměti. Doporučuje se vapovat při teplotách okolo 125 až 150 °C.

Ženšen

Bylinka obvykle využívaná ve starověkých čínských přírodních lécích. Ženšen přináší při vapování povzbuzující nával energie. Používá se pro snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Věří se také, že pomáhá s erektilní dysfunkcí. Vapuje se při 200 °C.

Svlačec

Tato nevinně vyhlížející rostlinka je překvapivě účinná. Obsahuje amid kyseliny lysergové, což je psychoaktivní halucinogen srovnatelný s LSD. Zatímco jeho užití přináší lehký pocit euforie, zlepšuje také psychické zdraví, a to na několika úrovních. Napomáhá lepší koncentraci a soustředění, ulevuje od napětí a deprese, a pokud jej použijete při meditaci, pomůže zvýšit spirituální vědomí. Svlačec vapujte při teplotách od 185 do 200 °C.

Závěr

V článku zmíněné byliny jsou jen špičkou ledovce! Pokud vás toto téma zaujalo, zkoušejte a testujte různé bylinky. Na světě existuje mnoho rostlin, které mají léčivé účinky.

plentyHDR
Analogový vaporizér Plenty od Storz & Bickel
lavender
Levandule – Prvotřídní květinový útok na chuťové smysly
hrebicek1
Sušený hřebíček (Zdroj: wikimediacommons.org, autor: Henna)
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.