Zpomalte i v módě. Znáte slow fashion?

Jak často si kupujete oblečení? Jste typ, co spíš obměňuje a neustále doplňuje šatník, nebo si pečlivě vybírá kousky, které právě potřebuje? Podléháte trendům, nebo dáváte přednost nadčasovým kouskům? A už jste slyšeli o tzv. slow fashion?

Pomalá móda znamená etický a ekologický výběr oblečení. Zjednodušeně jde o to, abychom při nákupu nehleděli na trendy, ale vsadili na kvalitu, nadčasovost a zajímali se o to, zda výroba probíhala za etických podmínek. Oblečení, které můžete pod označením slow fashion najít, by mělo splňovat tato kritéria:

  • Etika. Lidé, kteří oblečení vyrábějí, dostanou zaplaceno spravedlivou mzdu.
  • Ekologie. Všechny kousky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a v příznivých podmínkách, společnost se nepodílí na znečišťování přírody.
  • Jednoduchost. V jednoduchosti je krása, proto je oblečení nadčasové, aby se dobře kombinovalo a vydrželo.

Jaká je skutečná cena našeho oblečení?

Možná si ještě pamatujete, jak jste v dětství měli ve skříni jen pár kusů oblečení, které jste neustále nosili dokola, dokud jste z nich nevyrostli nebo už byl jejich stav spíše pro ostudu. A dnes? Nevíte, co si na sebe obléct. Ne že by nebylo z čeho vybírat, ale je toho tolik, že nevíte, co si vzít dřív. Je to jako se vším, i v oblasti módy jsme prostě konzumenti, kteří přestávají hledět na kvalitu, ale jdou po ceně a trendech. Jenže to s sebou nese i odvrácenou stránku. Skvěle téma fast fashion zachytil dokument The True Cost, který ukazuje skutečné příběhy a fakta, o kterých se v souvislosti s módou nemluví. Můžete tak nahlédnout do výroby oblečení velkých řetězců, uvidíte, v jakých podmínkách při jeho výrobě lidé pracují a jaký dopad má tato výroba na životní prostředí. 

Zastánci pomalé módy proto bojkotují obchodní řetězce a jsou proti masové produkci. Módní kousky totiž brzy skončí na skládce, protože nevydrží, a navíc je na pultech regálů vystřídají nové trendy. Jedním z důvodů, proč dát přednost pomalé módě, je její ekologická udržitelnost na rozdíl od masové produkce levného oblečení. To je často vyráběno z nekvalitních materiálů, které není možné ani recyklovat. Dalším důvodem, proč přemýšlet nad tím, co kupujeme, je znečišťování vody, ke kterému dochází při používání chemických prostředků, například při výrobě kožených výrobků. Nehledě na to, že stále jsou místa, kde dochází v textilních továrnách k porušování základních lidských práv, kdy většina pracovníků pracuje v naprosto nehumánních podmínkách. Zaměstnanci (většinou se jedná o ženy) si zde vydělají pár dolarů za celodenní práci, během které nemají čas ani na krátký odpočinek a o osmihodinové pracovní době si mohou nechat jen zdát. 

Bohužel ve sweatshopech, tedy továrnách, kde výroba probíhá za špatných hygienických a zdravotně závadných podmínek po neúměrně dlouhou pracovní dobu a za velmi nízkou mzdu, není výjimkou, že se často využívá i práce dětí. Řešením není v tomto případě zavření továren, protože by pracovníci přišli o práci a poslední šanci vydělat si peníze, ale snaha o zlepšení jejich pracovních podmínek. 

Jenže když ono je to drahé…

Tohle je jedna z nejčastějších vět, kterou uslyšíte od lidí, když se zmíníte o pomalé módě. Ano, nebudeme si lhát, že to tak není. Za zdánlivě „obyčejné“ tričko, za které v módním řetězci zaplatíte dvě stovky, si tady připlatíte a jeho cena se klidně vyšplhá až k tisícovce. To si ale nemůže dovolit každý. A takový student si těžko pořídí z kapesného „tričko za litr“. Co tedy s tím?

Pokud nechcete nebo si nemůžete dovolit provětrat svou peněženku nákupem nového oblečení, můžete zkusit některou z těchto možností.

Second hand

Jednou z možností, jak dát oblečení druhou šanci nebo nekupovat stále nové, jsou „sekáče“. Pokud jdete za něčím konkrétním, vyzbrojte se trpělivostí. Nutno ale říct, že občas se vám může podařit ulovit opravdu parádní kousky. Pokud nemáte rádi „hrabárnu“, ale raději nakupujete přes internet, tak zkuste vyhlášené online second handy.

Swap neboli výměna

Možná jste už pojem swap slyšeli. Jedná se o akci, jejímž cílem je vyměnit vaše nepotřebné věci za ty, které využijete. Za výměnu nic neplatíte, vše je o domluvě. To, že vám se tričko už nelíbí, totiž neznamená, že někomu jinému neudělá ještě službu. Swap nefunguje jen pro oblečení, ale téměř pro všechny věci denní potřeby.

Upcycling

Pokud jste zruční a umíte to se šicím strojem, můžete jít cestou upcycklingu. Nelíbí se vám už vaše kalhoty? Zkuste si je přešít a udělat z nich nový kousek, který vás bude bavit. Uznáváme, není to pro každého a taky to zabere nějaký čas, ale je to další možnost.

Pronájem dětského oblečení

Se zajímavým projektem se letos představila firma UBUU, která nabízí možnost pronajmout si dětské oblečení. Věděli jste, že do jednoho roku vymění dítě až šest konfekčních velikostí? To znamená šestkrát nakoupit odpovídající velikost a taky něco udělat s tou odrostlou. Za tím je spousta času a peněz. A taky zdrojů naší planety. Proto rodičům, kteří si rádi ušetří starosti, nabízí UBUU kruhovou ekonomiku. Rodiče si tak mohou jednoduše pronajmout adekvátní velikost oblečení s tím, že jim firma tu nepotřebnou odveze. Docela zajímavá myšlenka, co myslíte?

Podpořte lokální tvůrce

Důležité je si uvědomit, že při nakupování můžeme zpomalit. Přece jen nepotřebujeme 15 triček a každou sezónu obměňovat šatník. Mnohem lepší je pořídit si jeden kvalitní kousek oblečení místo tří s tím, že vám bude sloužit několik let, aniž by ztratil cokoliv ze své kvality. Zkuste se také porozhlédnout po lokálních tvůrcích ve vašem okolí. Možná budete překvapeni, kolik lidí doma šije originální oblečení z kvalitních látek, které splňují certifikace kvality. 

 

Náš tip: Pokud máte možnost, tak doporučujeme vsadit na oblečení z technického konopí. Konopné oblečení je nejen pohodlné, ale navíc má tu výhodu, že méně zapáchá, dobře saje a déle vydrží. A několik konopných značek najdete i u nás. 

 

<<streamers>>

Pomalá móda znamená etický a ekologický výběr oblečení

 

Věděli jste, že do jednoho roku vymění dítě až šest konfekčních velikostí?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.